Chyba najbardziej popularnym sposobem zarabiania pieniędzy w internecie jest Afiliacja. Ta dość tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza nic innego jak system partnerski, miedzy Tobą a reklamodawcą.
      Dzięki afiliacji można zarabiać na blogu lub stronie internetowej wtedy, kiedy uważasz iż jest to korzystne , a nie gdy zgłosi się do nas marka, która będzie chciała nawiązać współpracę.  Co to jest afiliacja, jakie są modele rozliczeń i czym to się je? Zapraszam do poczytania.

Czym jest Afiliacja?

   Afiliacja to sposób na zarabianie pieniędzy w zamian za polecanie cudzych produktów lub usług. Jeżeli ktoś zapłaci lub skorzysta z usług danej instytucji np.banku Twojego polecenia, to dostaniesz wcześniej ustaloną prowizję. Może to być stała kwota, jak 20 zł lub wartość procentowa np. 10% wartości koszyka. Informację o wysokości prowizji, formy jej realizacji omówimy w później, gdy będziemy opisywać konkretne programy partnerskie.

   Niejednokrotnie nie musisz nic konkretnego sprzedać. Czasem wystarczy jedynie doprowadzić do zapisu na newsletter, czy nawet tylko skłonić do wejścia na stronę reklamodawcy.

   Zapewne zadajecie sobie pytanie, ile można zarobić na afiliacji? Odpowiedź jest bardzo prosta Bardzo Dużo.

Kto może zarabiać na afiliacji?

   Każdy! Jedynym wymogiem jest kończenie 18 roku życia. Nie musisz być znanym blogerem lub celebrytą, a co najważniejsze nie wymaga to od ciebie wkładu finansowego. Aktualnie nie musisz nawet posiadać strony internetowej. Twoi biznesowi partnerzy udostępnią Ci narzędzia, gdzie bardzo prosto takową stworzysz. A co najważniejsze nie zapłacisz za to ani złotówki. Do reklamowania produktów lub usług możesz wykorzystać bardzo różne sposoby dotarcia do klienta. Bardzo popularne są kampanie w mediach społecznościowych np. Facebook, Instagram, Youtube lub Twiter.

Jak zacząć zarabiać w programach partnerskich?

  Istnieją tak naprawdę dwie naprawdę na dwa sposoby: dołączając do programu konkretnej firmy, np. banku, który to program zaprezentowany jest na stronie tej firmy. A można dołączyć do sieci afiliacyjnej, która w jednym miejscy skupia wiele programów różnych firm. Osobiście polecam tę drugą opcję, bo raz, że mamy wiele programów w jednym miejscu, a dwa, że rozliczamy się z siecią afiliacyjną, a zarobione pieniądze z różnych programów sumują się w jedną wypłatę.

   Żeby dołączyć do sieci, wystarczy założyć konto w wybranej sieci. Aktualnie jest już kilka znaczących , i kilkanaście mniejszych sieci afiliacyjnych. Inną rzeczą która różni programy partnerskie jest oferta jaką dla nas mają. Jedne zajmują się usługami finansowymi, gdy inne przedstawiają ofertę różnych sklepów internetowych oraz różnych instytucji finansowych . Bez względu na profil afiliacji podstawową cechą wspólną jest fakt, że po dokonaniu rejestracji, czyli po założeniu konta, możesz przejrzeć listę dostępnych programów partnerskich.

   Wśród najbardziej znanych i renomowanych sieci afiliacji z czystym sumieniem mogę polecić:

    LeadStar.pl  szeroki wachlarz programów sklepów internetowych, instytucji finansowych oraz banków
    EbrokerPartner  programy partnerskie instytucji finansowych oraz banków. Na start otrzymujesz 50 zł.

Kolejny krok to dołączenie do wybranego programu – w niektórych zostaniemy zaakceptowani automatycznie, a w innych na akceptację będziemy musieli poczekać. Zdarza się, że reklamodawca odrzuci naszą prośbę o dołączenie, bo np. nasza strona nie wpisuje się w tematykę kampanii lub skierowana jest do grupy odbiorców, do których reklamodawca nie chce trafiać. No cóż, na to już nie mamy wpływu.

Gdy już otrzymamy akceptację w konkretnym programie, np. dotyczącym sklepu z AGD, możemy pobrać pierwsze materiały i rozpocząć promocję. Promować możemy określone produkty ze sklepu (np. dzięki linkom partnerskim) albo cały sklep (też dzięki linkom lub banerom). Bardziej szczegółowo o narzędziach i sposobach ich wykorzystania będę mówić przy innej okazji.

  Choć głównym celem afiliacji jest sprzedaż produktu lub usługi, możesz zarabiać również na różnego rodzaju aktywność. Wśród najbardziej popularnych form rozliczeń należy przedstawić te podstawowe.

 • CPC (Cost Per Click) – Prowizja naliczana za każde unikalne kliknięcie w link/kreację lub konkretne miejsce na stronie produktu.
 • CPL (Cost Per Lead) – Prowizja naliczana za poprawnie wypełniony formularz, potwierdzone dane oraz zainteresowanie ofertą.
 • CPA (Cost Per Action) – Prowizja naliczana za wykonanie konkretnej akcji, np. zapis na newsletter, wzięcie udziału w konkursie, wykonanie transakcji kartą, wpłatę na konto czy logowanie do systemu.
 • CPS (Cost Per Sale) – Prowizja naliczana za sprzedaż produktu.

Firmy ma własny cel, dlatego stosuje się też modele łączone, jak:

 • CPL+CPS – Prowizja za poprawnie wypełniony formularz i sprzedaż produktu. Ale otrzymasz zapłatę za sam wniosek, nawet jeśli ktoś nie podpisze umowy.
 • CPS+CPA – Przykładowo rejestracja konta i spełnienie warunku 3 płatności kartą w miesiącu. Jeżeli dodatkowy warunek nie zostanie spełniony, ale konto zostało założone, to i tak otrzymasz prowizję.

Na początku wydaje się to skomplikowane, ale to tylko pozory. Wszystkie informacje znajdziesz w konkretnej ofercie razem ze stawkami.

Jaki wybrać program afiliacyjny?

Podstawowe cechy jakie musi zawierać dobry program afiliacyjny:

 • Duży wybór reklamodawców – Jeżeli prowadzisz blog z określoną tematyką, warto mieć duży wybór ofert dla Twoich czytelników. 
 • Akcje promocyjne – Zwyczajny link do sklepu nie działa tak motywująco, jak rabat, który można u Ciebie znaleźć.
 • Program polecający – Afiliacja nie jest sekretem i ktoś też zechce zarabiać jak Ty. Co możesz zrobić? Podesłać mu swój link do rejestracji i dostawać 5% jego zarobków. Oczywiście pokrywa to sieć partnerska. Żaden z użytkowników nie ma pomniejszanego wynagrodzenia.
 • Realne stawki i rzetelne rozliczenia – Podstawą każdego biznesu jest zaufanie. Nie wierz w gruszki na wierzbie i milionowe zyski od pierwszego dnia. Tak najczęściej działają oszuści, którzy korzystają z Twojej pracy, a potem nie wypłacają prowizji. Liczy się uczciwość i zaliczanie wszystkich kliknięć, a nie tylko wybranych.
 • Możliwość negocjacji stawek – Czując, że jesteś dobrym pracownikiem, idziesz po podwyżkę, a dobry szef udziela Ci jej, doceniając Twoje wyniki. Nie inaczej jest w porządnych sieciach partnerskich.
 • Niski próg wypłaty – By wypłacić pieniądze musisz osiągnąć konkretny stan konta. Im niższy, tym lepszy.

 

Dodatkowy zarobek w sieci afiliacyjnej

  Oprócz samych prowizji, na twoje konto mogą trafiać różnego rodzaje bonusy. Jeżeli spełnisz określone warunki możesz cieszyć się dodatkową kasą. Dodatkowym źródłem twoje dochodu może być Program Polecający. Możesz oferować innym możliwość przystąpienia do sieci afiliacyjnej. Rozwijając własną sieć poleceń możesz uzyskiwać dodatkowe przychody.