bankok-apple-pay

Co to jest Apple Pay i jak działa?

Apple Pay jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych, z którego mogą korzystać właściciele urządzeń firmy Apple, w tym iPhone’ów, Apple Watchy, komputerów Mac oraz iPadów. Usługa zadebiutowała na świecie już 7 lat temu, i bardzo szybko zyskała uznanie wśród użytkowników marki Apple. Na całym świecie tylko w pierwszym kwartale 2019 roku wykonano przy pomocy aplikacji 10 miliardów transakcji. W Polsce Apple Pay debiutowało w czerwcu 2018 roku i cieszy się rosnącą popularnością.

Jak działa Apple Pay?

Apple Pay daje ogromne możliwości i nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania podstawowych szybkich płatności mobilnych. Dzięki aplikacji można m.in. dokonywać transakcji w sklepach internetowych i stacjonarnych, płacić w aplikacjach, na witrynach internetowych, korzystać z kart lojalnościowych, płacić za usługi transportu publicznego czy zarządzać swoją historią transakcji. Tak zwany Wirtualny portfel, w którym znajdą się cyfrowe odpowiedniki różnego typu kart płatniczych, może w przyszłości na dobre zastąpić tadycyjny portfel. W tym celu można korzystać nie tylko z bardzo popularnych iPhone’ów, ale również innych urządzeń wyprodukowanych przez firmę Apple, w tym inteligentnych zegarków.

Aby korzystać z Apple Pay, potrzebne będą cztery elementy:
  • IPhone lub iPad wykorzystujący funkcję FaceID albo TouchID, z wyjątkiem Iphone’a 5s; Apple Watch 1 lub 2 generacji.
  • Aktualizacja do najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego
  • Konto Apple ID zalogowane do usługi iCloud
  • Karta wydana przez instytucję biorącą udział w programie.

Aby dodać nową kartę do rozliczeń, wystarczy skorzystać z możliwości aplikacji Wallet. Po wprowadzeniu danych karty bank będzie musiał przeprowadzić jej weryfikację. W przeciągu kilku minut użytkownik będzie mógł korzystać ze środka płatniczego, wykorzystując Apple Pay. Po dodaniu karty w jednej z aplikacji automatycznie będzie można korzystać z niej również na innych zsynchronizowanych urządzeniach.

Apple Pay w Polsce

Z usługi Apple Pay korzystać mogą wyłącznie klienci banków, które zdecydowały się na współpracę z firmą Apple. Aktualnie już chyba wszystkie znaczące w kraju umożliwiają jaką formę płatności.

Jak płacić Apple Pay?

Wykonywanie transakcji przy pomocy Apple Pay jest bardzo proste, ale przede wszystkim bardzo bezpieczne. Aby skorzystać z domyślnej karty np. w osiedlowym sklepie, wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny i autoryzować transakcję wykorzystując funkcję Face ID, opierającą się na skanowaniu twarzy użytkownika. Można również potwierdzić swoją tożsamość poprzez wpisanie kodu PIN lub skorzystanie z Touch ID, czytającego linie papilarne użytkownika. Aby zmienić kartę na domyślną, wystarczy dotknąć karty, która wyświetliła się na ekranie po dwukrotnym wciśnięciu klawisza bocznego, a następnie zmienić kartę na tę, z której chcemy skorzystać. Potem telefon należy zbliżyć do terminala dokładnie w taki sposób, jak robimy to zwykle ze zbliżeniową kartą płatniczą. Jeżeli transakcja będzie opiewać na sumę wyższą niż 50 PLN, dodatkowo konieczne będzie potwierdzenie jej kodem PIN.

bankok-apple-pay.zblizeniowo
Płatność w sieci?

Równie prosto wygląda korzystanie z Apple Pay w aplikacjach i stronach internetowych. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy wybrać Apple Pay jako metodę płatności. Po potwierdzeniu decyzji kupna konieczne stanie się jeszcze zaakceptowanie płatności na ekranie telefonu. W tym przypadku również konieczna stanie się weryfikacja, wykorzystująca zaawansowane procedury bezpieczeństwa. W podobny sposób cała procedura będzie przebiegać, jeżeli zakupy wykonywaliśmy poprzez przeglądarkę Safari. Jeżeli dodatkowo korzystamy z komputera Mac z funkcją Touch ID, transakcję można autoryzować poprzez wbudowany czytnik linii papilarnych.

Jeżeli chesz być na bieżąco z aktualnymi promocjami zapraszamy do polubienia naszego konta.