
Jak dzięki niemu płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych bez portfela i karty? Jak wykonać przelew na telefon? Zapraszamy do lektury naszego poradnika na temat płatności Blikiem. Mamy nadzieje iż rozwieje on Twoje wątpliwości i ułatwi poruszanie się w świecie współczesnych technologi.
Blik to stworzony w lutym 2015 r. system płatności mobilnych, za którym stoi spółka Polski Standard Płatności (PSP). Tę ostatnią powołały czołowe banki (PKO BP, Santander, mBank, ING, Millennium, Alior) działające na naszym rynku. Do płatności Blikiem wystarczy do smartfon, konto osobiste i aplikacja mobilna jednego z 13 banków.
Niestety Blik jest dostępny wyłącznie na terenie kraju. Jednak w przyszłości ma umożliwiać realizację transakcji również za granicą (w sklepach stacjonarnych i internecie).
Popularność Blika dynamicznie rośnie. Na koniec 2020 r. korzystało z niego ponad 5,5 milionów osób. W sumie dokonano nim przeszło 353 miliony transakcji na łączną kwotę ponad 47 miliardów złotych. Jeśli chodzi o Internet płatności Blikiem wyprzedziły w 2019 roku nawet płatności kartami.
Płatności BLIKIEM są o wiele bezpieczniejsze od transakcji wykonywanych kartą. Dlaczego? Karty płatnicze można stosunkowo łatwo zeskanować – przestępcy bez problemu uzyskują dostęp do naszych pieniędzy. Kod BLIK ważny jest natomiast tymczasowo. Zeskanowany czy sfotografowany na nic zda się złodziejowi już po upływie 2 minut.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest potwierdzenie płatności w aplikacji za pomocą kodu PIN. Transakcja nie zostanie wykonana, jeśli potencjalny złodziej nie ma dostępu do twojego smartfona. Dodatkowo możesz też zablokować aplikację na telefonie, logując się do banku na komputerze. Dzięki temu złodziej nie skorzysta z BLIKA, nawet będąc w posiadaniu twojego telefonu.
BLIK jest więc rozwiązaniem bezpiecznym. Warto też wiedzieć, że nad transakcjami czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa.