JAK-pozyczac-pieniadze

Pożyczka, to nie jest kredyt.

Zanim podejmiesz decyzje o wzięciu pożyczki musisz być świadom zagrożeń z tym związanym. 

 
   Podstawową rzeczą jest jest świadomość że pożyczka to nie jest kredyt. Tak jednoznacznie kojarzone sformułowania, w literze prawa są całkowicie odrębnymi rzeczami. Nie wolno ich mylić.
   Zgodnie z polskim prawem Kredyt może być udzielany wyłącznie przez banki oraz kasy oszczędnościowo-pożyczkowe. Zasady jego udzielania są szczegółowo uregulowane w prawie bankowym. Każda taka umowa musi być zawarta na piśmie oraz wymaga sprawdzenia twojej wiarygodności finansowej. Bank ma prawo czy uzyskane środki wydatkowane są zgodnie z celem zawartym we wniosku. Przykładowo bank może sprawdzić postęp inwestycji na jakie uzyskałeś środki. Przy rażących nieprawidłowości może wypowiedzieć umowę.
   Pożyczkę natomiast może udzielić każdy,  a jej zasady reguluje kodeks cywilny. Do kwoty 1000 zł nie wymaga nawet formy pisemnej, może być zawarta ustnie. Przedmiotem pożyczki nie muszą być zawsze pieniądze, może być samochód lub nieruchomości. Nie wymaga regulacji jak czas spłaty, czy też  oprocentowanie.

Zasady bezpiecznej pożyczki

Sprawdzaj wiarygodność firm
   Na rynku jest bardzo dużo firm pożyczkowych, w internecie bez trudu trafisz przynajmniej kilkanaście. Staraj się prześwietlić firmę i ich ofertę. Szukaj opinii w internecie, nie daj się naciągnąć na ładną reklamę. Niestety zdarzają się przypadki nieuczciwych firm, a pieniądze nigdy nie trafiają na ręce pożyczkobiorcy. Chroń swoje finanse oraz dane osobowe.
Oblicz całkowity koszt pożyczki
   Oprocentowanie to nie jest jedyny koszt, na jaki możesz się natknąć w umowie pożyczkowej. Najczęściej pożyczki obwarowane są dodatkowymi kosztami.
Przygotowanie umowy – Opłata za samo przygotowanie wniosku.
Prowizja od pożyczki – Standartowa opłata przy pożyczkach.
Ubezpieczenie pożyczki – Pożyczkodawca zabezpiecza się przed Twoją niewypłacalnością.
Opłaty za administrowanie saldem – To już tak dla zasady, żebyś więcej zapłacił.
Nie podpisuj jeżeli nie rozumiesz
Bardzo dokładnie czytaj umowy, jeżeli masz jakieś niejasności pytaj. 
Masz 14 dni na rezygnację z umowy
Zawsze odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Nawet jeżeli otrzymałeś już pieniądze, możesz zrezygnować. Musisz wówczas zwrócić pożyczoną kwotę oraz naliczone odsetki od wypłaty środków do ich zwrotu. Poza tym nie ma żadnych konsekwencji.